Kuidas valmis lihtne välisuks? 
Prindi leht  

Tegime sõbra Joosep abiga saunale ukse. Aega läks 2 päeva. Varem ei olnud meist kumbki sellist paksemat välisust teinud. See osa, mis liigub ehk siis uks sai tehtud puitraamiga. Lõikasime sobiva pikkusega jupid ja ühendasime need omavahel tappühendusega. Ehk ühele jupile puurisime augud ja peitliga eemaldasime sisu. Teisele tegime selle kuju järgi otsa ehk nn vastuse, mille torkasime teise raami sisse. Kuigi ühendus sai jäik, julgestasime mõne koha peal veel kruvidega. Liimi meil ei olnud aga tõenäoliselt on hää lisada tappi ka puiduliimi.
Valmis raamile panime ühele poole tuuletõkkepaberi ja ilulauad, seest täitsime tühimiku eko-mineraalvilla soojustusega. Teiselt pool katsime samuti paberiga ja peale laudis.
Ennem ukse tegemist tegime saunale lengi ehk välise raami, kuhu külge uks panna. Kuna tegemist palksaunaga ja palgid veel vajuvad kuigivõrd, siis tegime palgi sisse soone, kuhu paigaldasime vabalt liikuma nn tenderposti. Selle külge läks siis ukseraam. Ennem tegime valmis tenderposti ja ukseraami ning selle mõõdu järgi sai uks tehtud. Uksepakuks kasutasime õhukest tammelauda, et saavutada kulumiskindlust.
Kui uks valmis, siis paigaldasime ukse algul ilma hingedeta lengi sisse. Väiksed kiilud (pinnud) mõnes kohas vahel, et jätta liikumise ruumi. Siis paigaldasime ukse külge sepahinge tüüpi hinge ja kui see fikseeritud, siis kinnitasime hinge vastuse ka ukseraami külge. Katsime ukse tõrvaõliga, ka ülevalt pealmise osa, et kaitsta vihma eest kui uks lahti. Uksepaigalduse ajal sai pandud ka silikooni punnlaudade ja puitraami vahele, et kui uks lahti, siis vihmavesi ei tungi ukse servadest soojustuse sisse.

Seda pean veel kogema, kui hää uks sai, kuid hetkel käib sujuvalt ja on üsna tuulekindel. Vaja veel panna tihendid, otsida metsast kadaka käepide, paigaldada stopper-kuul ja soovi korral sisse veel lisa uksepakk. Ukse materjali eelarve tuli üsna tagasihoidlik, ca 8 m männipuitu mõõduga 32mmx50mm, veidi mineraalvilla, ilusaid naelu, punnlaudu vastavalt uksemõõdule. Lengi tegime paksust männiplangust, mida kulus ca 6,5m. Punnlauad olid osaliselt jäägid ja need sai kasutatud diagonaalis, kuna pikkus ei võimaldanud püsti paigaldada. Järgmine kord julgen teha ukseraami 50mmx50mm puidust või liimpuidust. Seekord ei teinud, kuna kartsin, et uks tuleb liiga raske. Tegelikkuses ei tulnud uks raske ja võib paksemast teha küll. Tõenäoliselt jääb liimpuiduga tugevam ja raamid püsivad sirgemad ja ei mängi nii palju. Ilmselt on ka lehtpuu parem valik, kui mänd,

Kokkuvõtvalt sai kahe päeva väga kauni ja unikaalse ukse. Tegemisrõõmu oli palju ja avastamist, et vähemalt abihoonete välisuksed ja siseuksed saab teha vajadusel ise. Kui ma oleks välisukse tellinud uksemeistrilt käsitööna, siis oleks eelarve ilmselt ca 400 EUR kanti või rohkemgi, olenevalt meistrist. Meie ukse materjali kulu oli ca 10x väiksem. Muidugi teeb meister ukse, kus on ka vähem hiljem ilmsiks tulevaid puudusi, kuid isetegemise rõõm ja kui uks lahedalt liigub, siis on ju eesmärk täidetud. Tänan Joosep, et aitasid ust teha.