Loodusehituse laager Piusa Ürgorus 
Prindi leht  

See on nädal, kus saad tunda rõõmu:
*loomisest looduslike ehitusmaterjalidega,
*olemisest looduse keskel,
*sarnaste huvidega kaaslastest,
*isetegemisest ja vähesest tarbimisest
*lihtsatest kodu rajamise tehnikatest savi, liiva ja põhuga.

Loodusehituse laager toimub Piusa ürgoru kaldal, Tuderna külas (Orava vald). Siin on kerkimas loomuliku eluviisi keskus, kus juba on mitmeid loodusehituse näiteid (savi-, puit-, põhuehitus, savist kuppel pizzaahi, ümaralt looklevad köetavad diivanid). Vt fotosid kerides teksti alla. Laager toimub Piusa jõekäärus asuvas iidses talukohas, mida ühelt poolt ümbritseb karastav jõevesi ja teiselt poolt männimets.

Loodusehituse laagri päeva rütm koosneb:
* hommikune keha ergutamine (näiteks jooga, suplemine Piusas, võimlemine jms),
* saviehitus (hommikul 3h ja pärastlõunal 4h)
- savisegude valmistamine (cob segu),
- cob segust Rumford kamina ja köetava savidiivani voolimine, 
- savipõranda valmistamine,
- põhuseina viimase osa lõpetamine puupakkude, savisegu ja lambavilla soojustusega (puupaku otste katmine cob seguga)
- savist krohvisegu valmistamine looduslikust savist
- seinte krohvimine kohapeal valmistatud seguga,
- jalgadega segu segamisel kasutame ka muusikariistade ja vaikuse minutite abi
- lisaks huvilistel võimalus harjutada niitmist kergete sepavikatitega
*vabaaeg (lõunal 2h ja õhtu)
*toidame keha maitsva taimetoiduga (hommikul kerge eine, lõuna- ja õhtusöök)
*toiduvalmistamine ja laagri koristamine (toimub vahetustega, igaüks saab mõne korra panustada)
*õhtuti lõke, saun ja võimalus koos luua meelelahutust.

Ehitame põhiliselt lookleva põhiplaaniga savi-põhumaja (vt allpool fotol, rohelise katusega maja), millest saab edaspidi külaliste ja laste maja aga eelkõige õppeotstarbeline näidishoone. Hoone välisseinad on osaliselt valmis, kuid välisseina siseosa ja savimööbel vajab lõpetamist.
Köetav savidiivan vajab cob savitehnikas voolimist ja lõpetamist. Põhiliselt kasutame savi, liiva ja põhku. Vastavalt vajadusele ka puitu. Senini on hoone ehitamiseks kulunud ca 28 päeva, keskmine ehitajate arv on olnud 12 inimest päevas. Välisseinade rajamisel on kasutatud klassikalist kandva põhuseina tehnikat, hübriidtehnikat bale-cob ja lõunasse jäävad seinad on rajatud cob ja pakupuu-cob tehnikas. Siiani on hoone materjalide kulu koos ahjuga ja ilma katusekonstruktsioonita alla 500 EUR. Maja sisemine pindala ca 38m2.

Võimalus külastada lähedal asuvaid Piusa liivakoopaid, supelda ümbruskonna veekogudes.

Osalustasu on 190EUR*, mis sisaldab toitu (3x päevas taimetoit), juhendamist ja sauna kasutamist.
*Soodustused:
- Lapsed kuni 3 aastat tasuta,
- 4-18 aastastele lastele küsi soodushinda.
- juured.ee mitmepäevastel koolitustel varem osalenutele 25% soodustus.
- Põlvamaa ja Võrumaa elanikele on osalemine 25% soodsam.
- Juhul kui kaks osalejat registreerivad korraga, siis soodustus 10%.

NB! Soodustused ei summeeru.

Loodusehitust juhendab Jaanus Viese, kes loodusehitusega tegelenud aastast 2004. Jaanus on juhendanud arvukalt loodusehituse seminare ning nõustanud iseehitajaid põhiliselt cob saviehituse, pizzaahjude ja rakettahjude valdkonnas. Viimastel aastatel on Jaanus edasi arendanud rakettahjude tehnoloogiat Eesti oludele sobivaks ning töötanud välja mõned efektiivsed pliidi ja ahjumudelid, mis oma lihtsuselt sobivad iseehitajatele. Jaanus on õppinud loodusehitust Ianto Evansi, Bill ja Athena Steen ja Frank Thomase käe all. Jaanus Viese on lõpetanud Tallinna Ülikooli loodusteaduste magistrile vastava haridusega ning omandanud ka pottseppa kutseoskused (pottsepp III kategooria). Jaanus omab ka laialdasi teadmisi jätkusuutlike eluviiside planeerimisest läbi Permakultuuri lahenduste (First Permaculture Sertificate, Albert Bates).

Toimumisaeg:
14.juuli 2014.a. kl 11.30 algab laager sissejuhatava tööga, millele järgneb lõunasöök.
Laager lõppeb 19.juulil 2014.a. kl 17.00.
Võimalik osaleda ka lühemal perioodil, küsi eraldi hinda.

Registreerimine: Grupi suurus on piiratud, et tagada osalejatele elementaarsed elutingimused kohapeal (niidetud plats, kuivkäimla, pesemine, toit). Seetõttu palume Sul oma osalemise soovi kinnitamiseks kanda ettemaks 40 EUR MTÜ Savimaja aa-le 333300980005 märgusõnaga "loodusehituse laager 14-19.07" ja saada E-Mail pille@juured.ee (nimi, tel, küüdi vajadus/pakkumine, miks soovid osaleda?). Ülejäänud summa tasuda kohapeal sularahas või ülekandega hiljemalt 15.juuniks 2014. Info E-mailil pille@juured.ee või telefonidel 56 988 101(Pille), 56 505 915(Jaanus).  Ettemaksu ei tagastata, kui tühistad osalemise peale 1.juuni 2014.a.

Kaasa: ööbimiseks telk. Magamisvarustuse valikul arvesta, et öösel võib jõeorus olla keskmisest jahedam, päeval aga soojem. Lisaks vajad riideid saviehituseks, vihmakindlaid riideid, kummikuid või saapaid savisegamiseks (juhuks kui paljajalu külm), hügieenitarbeid. kruusi, kaussi ja lusikat. Muusikariistad teretulnud!

Korraldaja: MTÜ Savimaja

Transport: Tuderna küla asub 28km Võrust ja 45km Põlvast. Tartu suunalt saab kohale rongiga ("Piusa" peatus on ca 3,7km Tudernast, "Orava" peatus on 9km Tudernast). Võrust saab Tuderna lähedale ka bussiga (Hanikase või Tamme peatused). Ennem laagrit saadame osalejatele ka küüdi soovijate/pakkujate kontaktid, võimalusel saab sõitusid ühendada.